Treningi drużyny rugby na wózkach „Dragons”odbywają się w każdy wtorek w godz. 17.30 - 20.00 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 9 w Katowicach-Panewnikach przy ul. Panewnickiej 172.

 

Kontakt w sprawach związanych z rozgrywkami, treningami i zawodnikami:

Damian Kowalski (kapitan drużyny) tel.: 601423706, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Kontakt w sprawach organizacyjnych oraz wolontariatu na treningach:

Łukasz Buczek tel.: 504541738, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Dzięki staraniom naszego Stowarzyszenia i Integracyjnego Klubu Sportowego „Silesia” z Jaworzna, w kwietniu 2010 rozpoczęła treningi katowicka drużyna Rugby na Wózkach. Od 2011r. drużyna jest prowadzona wyłącznie przez Stowarzyszenie Aktywne Życie.  Od 2012r. uczestniczy w rozgrywkach Polskiej Ligi Rugby na Wózkach.

W skład drużyny wchodzą wyłącznie osoby z porażeniem czterokończynowym (tetraplegią), dla których jest to jedna z zaledwie kilku dziedzin sportu możliwa do uprawiania. Jest to dla nich nie tylko sport, ale także często jedyna możliwość uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej, nawiązania kontaktów towarzyskich, a także często możliwość nauczenia się rzeczy ułatwiających codzienne życie.

Przedstawiamy kilka faktów:

•sport (w szczególności zespołowy) jest najskuteczniejszą i najatrakcyjniejszą formą rehabilitacji, bez której nie ma mowy o powrocie do aktywnego życia w społeczeństwie przez osoby niepełnosprawne ruchowo, po złamaniach i uszkodzeniach kręgosłupa, a jego korzyści są nieocenione,

•rugby na wózkach jest najbardziej widowiskową i najszybciej rozwijającą się dyscypliną sportu uprawianą przez osoby niepełnosprawne i jedyną dyscypliną zespołową dla osób z porażeniem czterokończynowym (tetraplegią),

•katowicka drużyna rugby na wózkach jest 17-nastą drużyną w Polsce i udało się zorganizować ją dopiero po 13-tu latach wprowadzenia tej dyscypliny w Polsce,

•polska liga w krótkim czasie stała się jedną z największych lig w Europie i jedynie w Niemczech zarejestrowanych jest więcej zawodników, daleko nam jednak do poziomu sportowego USA czy Kanady, ale mimo to Polska reprezentacja zakwalifikowała się do mistrzostw świata, które odbyły się we wrześniu 2010 w Vancouver.

Do gry w Rugby na Wózkach niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, aby zapewnić bezpieczeństwo zawodników i równe szanse rywalizacji sportowej - najważniejsze są wózki - inne dla zawodnika atakującego i dla obrońcy, poza tym piłki, rękawice, pachołki i inne drobne akcesoria.

 

Aktywni „Niezniszczalni”

TVP 2 - 10.10.2011 - Coś dla ciebie

Polsat News - 20.01.2011

Dlaczego potrzebne są specjalne wózki?