W dniach  06-07.06.2014r. w Hali Ośrodka Sportowego „Szopienice” w Katowicach odbył się Piąty Katowicki Turniej Rugby na Wózkach, zorganizowany przez Stowarzyszenie Aktywne Życie. Turniej był rozgrywany w formule „low point”, drużyny złożone były wyłącznie z zawodników tzw. niskopuntowych.

Założeniem imprezy – tak jak w poprzednich edycjach - było pokazanie, że sport osób niepełnosprawnych może być atrakcyjny, a rywalizacja niczym nie różni się od rywalizacji w sportach osób pełnosprawnych.
Kibice mogli zobaczyć aktywność, rywalizację sportową,  waleczność niepełnosprawnych sportowców. Mieli także okazję zobaczyć jak pracują wolontariusze pomagający przy  organizacji imprezy sportowej osób niepełnosprawnych.

Otwarcia  imprezy dokonała Pani Małgorzata Moryń Trzęsimiech – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta W Katowicach.
Trwające dwa dni rozgrywki podzielone były na fazę eliminacyjną i finałową.
Po ostatnim meczu wręczone zostały puchary i nagroda sportowa dla zwycięskiej drużyny oraz nagrody ufundowane przez sponsora i organizatora.
I miejsce zajęła drużyna FOUR KINGS
II miejsce zajęła drużyna JOKERS
III miejsce zajęła drużyna SITTING BULLS
IV miejsce zajęła drużyna IKS JEŹDŹCY
V miejsce zajęła drużyna DRAGONS KÜSCHALL
VI miejsce zajęła drużyna GROM
Wybrani zostali także najlepsi zawodnicy Turnieju w poszczególnych kategoriach punktowych: 0,5 – Krzysztof Kosider z drużyny Sitting Bulls, 1,0 – Krzystof Kranz z drużyny Jokers, 1,5 – Mirosław Kapelan z drużyny Dragons Küschall oraz MVP Turnieju, którym został Michał Nadachiewicz z drużyny Jokers.
Gratulujemy wyników wszystkim biorącym udział w rozgrywkach drużynom.

W Turnieju poza drużynami sportowymi wraz serwisem i trenerami uczestniczyli także wolontariusze z Stowarzyszenia Aktywne Życie, dzięki którym Turniej mógł mieć atrakcyjny i sprawny przebieg.

W tegorocznej edycji Turnieju licznie dopisała publiczność. Zwłaszcza pierwszego dnia Turnieju kilkaset osób – głownie uczniów katowickich szkół biorących udział w akcji „Miejska dżungla” kibicowało zmaganiom niepełnosprawnych sportowców.

Mecze były komentowane przez Panią Karolinę Swoboda – doświadczoną sędzię sportową w rugby na wózkach. Kibice otrzymywali także krótkie ulotki z zasadami gry.

Dla uatrakcyjnienia wydarzenia, poza rozgrywkami sportowymi, organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje. W pierwszym dniu turnieju był to pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej zaprezentowany przez uczniów XV LO w Katowicach. Po pokazie można było pod ich okiem przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy. Uczniowie katowickich szkół biorący udział w konkursie prac nt. niepełnosprawności otrzymali nagrody i wyróżnienia ufundowane przez organizatora oraz Park Śląski.

Drugiego dnia Turnieju odbył się pokaz pracy psa terapeutycznego. Pies Leon i jego trener włączyli do pokazu obecne w hali dzieci. Rugbyści z klubu Rugby Ruda Śląska przygotowali pokaz „Rugby Ruda Śląska i owalna piłka” pokazujący czym różni się rugby od rugby na wózkach, pokaz zafascynował zgromadzoną publiczność.
W przerwach meczów odbywały się występy czirliderek z Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego ”Atria”.
W obydwa dni zgromadzone na turnieju panie mogły mieć wykonany profesjonalny makijaż i skorzystać z porad stylistycznych Pani Barbary Lech „Kreowanie rzeczywistości” oraz z porad kosmetycznych Pani Beaty Kaweckiej Florek – Regionalnego Dyrektora Klubu Oriflame. Odbywała się także loteria fantowa, zorganizowany był kącik dla dzieci, a w nim m.in. malowanie twarzy i konkursy rysunkowe.

Plakaty informujące o imprezie w dzielnicy Szopienice i dzielnicach ościennych zostały rozklejone dzięki pomocy Stowarzyszenia „Mocni Razem”
Wszystkim zawodnikom i staffom, dzięki sponsorowi – firmie OSHEE Polska Sp. z o.o. zapewnione zostały napoje izotoniczne.

Dziękujemy drużynom, staffom, kibicom, wolontariuszom, sędziom, partnerom i sponsorom!


Zdjęcia: Mateusz Przybyła
Zdjęcia 13,14,15: Justyna Sroka
Zdjęcia 19,20: Barbara Lech

STRONA TURNIEJU

Sklep Bez Barier - akcesoria, części, wózki

Informator - Katowice Bez Barier

Cykl wypraw - Łam bariery - sięgaj dalej

Aktywni „Niezniszczalni”

W mediach...

Drużyna Rugby na Wózkach - DRAGONS

Powiatowa Społeczna Rada d/s Osób Niep.