We październiku 2008 roku członkowie Stowarzyszenia Aktywne Życie odbyli wyprawę z cyklu „Łam bariery – sięgaj dalej”. Tym razem celem był wulkan Pico del Teide - 3718 m n.p.m. -  który jest najwyższym szczytem Teneryfy, najwyższym szczytem Hiszpanii, a także trzecim co do wielkości wulkanem na Ziemi. W 2007 roku Park Narodowy Teide wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wulkan znajduje się w Parku Narodowym Teide.

Do Parku Narodowego Teide można dojechać drogą publiczną z północy i południa. Kolej linowa Teleférico del Teide ma swój początek na wysokości 2356 m, a stacja końcowa znajduje się na wysokości 3555 m. (stacja nie jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych – do wagoniku kolejki oraz na stacji końcowej są schody). Aby wejść na szczyt konieczne jest darmowe zezwolenie, które można otrzymać na stronie internetowej parku. Na terenie parku znajduje się schronisko oraz hotel.

 

Ze względu na ukształtowanie terenu, a zwłaszcza ostre skały wulkaniczne, nie udało się dojechać wózkami na szczyt – ale mieliśmy go „w zasięgu ręki” podziwiając wierzchołek znad pułapu chmur.

Teneryfa jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, wielkie wrażenie robią wszechobecne czarne skały i czarny piasek na plażach, zwłaszcza kontrastując z zielenią i błękitem nieba.

Poza wulkanem Pico del Teide zwiedziliśmy także Masyw Teno, którego charakterystyczną częścią są klify Los Gigantes, z pionowymi ścianami, które mogą osiągnąć w niektórych miejscach do 500 metrów wysokości – ta podróż odbyła się statkiem turystycznym, do którego na potrzeby osób niepełnosprawnych przystawiana jest specjalna rampa, przy wejściu na pokład pomaga załoga, natomiast po pokładzie można się swobodnie poruszać (poza toaletą).

Przy okazji tej wyprawy zwiedziliśmy także przepiękną zieloną wyspę La Gomera – z Teneryfy przepłynęliśmy promem – pokład promu jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach.

Wypożyczenie samochodu na wyspie jest bardzo proste (można zrobić to za pośrednictwem internetu jeszcze z Polski) i nie jest drogie – dlatego osoby poruszające się na wózkach mogły (wraz z kierowcami) zwiedzić całą wyspę.

Większość atrakcji turystycznych wyspy jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach (niektóre plaże, ogrody botaniczne i zoologiczne, większość restauracji itp.).

Aktywni „Niezniszczalni”

PICO DEL TEIDE - 2008