W dniu 31.08.2013r. pojechaliśmy na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO, która jest unikatowym na skalę światową zabytkiem techniki górniczej.

 

 


W wycieczce wzięli udział zawodnicy drużyny rugby na wózkach „Dragons Küschall”, wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia Aktywne Życie. Pięć osób na wózkach, jeden mały uczestnik w wózku dziecięcym i pozostałe osoby pełnosprawne po kupieniu biletów (cennik, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja) otrzymały ochronne kaski  i zaczęła się nasza podziemna przygoda.

W kopalni GUIDO dla turystów przygotowane zostały do zwiedzania dwie trasy – na poziomie -170 oraz -320. Dostępna dla osób niepełnosprawnych jest trasa turystyczna -170. Do podziemi zjechaliśmy autentycznymi klatkami szybowymi (jednymi z czterech oryginalnych w Europie). Klatki są trzy-poziomowe (trzy kabiny windy umieszczona jedna pod drugą), do każdej z kabin swobodnie mieści się jedna osoba na wózku i dwie osoby pełnosprawne. W wejściu do windy konieczna jest pomoc, którą zapewniają pracownicy Kopalni obsługujący klatki szybowe. Wraz z nami do podziemi zjechał także przewodnik, który zaopiekował się nami od momentu wejścia na teren Kopalni i towarzyszył nam aż do jej opuszczenia, nie tylko opowiadając ciekawą historię zwiedzanego zabytku, ale także zapewniając wszechstronną pomoc organizacyjną.

Poziom -170 jest w pełni dostępny dla wózków, co nie znaczy, że szczególnie dla nich dostosowany, bowiem w wielu miejscach zachowany jest historyczny wygląd kopalni, co wiąże się z nierównościami nawierzchni (np. torowisko, progi). Dlatego osobom poruszającym się na wózkach potrzebna była asekuracja i chwilami także pomoc przy pokonywaniu nierówności niektórych przeszkód. Pomocy tej udzielali nasi nieocenieni wolontariusze. Każdemu wózkowiczowi w pełni wystarczała jedna osoba pomagająca.

Po zwiedzeniu poziomu -170 pojechaliśmy niżej – na poziom -320, który co prawda nie ma dostępnej dla osób niepełnosprawnych trasy turystycznej, ale za to znajduje się tam dostępny podziemny pub.

Podsumowując wycieczkę należy zauważyć, że zarówno na poziomie kas, jak i na poziomie podziemnego pubu znajdują się dostosowane toalety, przed budynkiem są parkingi, z których dojście do kas jest zupełnie płaskie, a pracownicy Kopalni są osobami niezwykle życzliwymi, służącymi wszelką pomocą.

Sklep Bez Barier - akcesoria, części, wózki

Informator - Katowice Bez Barier

Cykl wypraw - Łam bariery - sięgaj dalej

Aktywni „Niezniszczalni”

W mediach...

Drużyna Rugby na Wózkach - DRAGONS

Powiatowa Społeczna Rada d/s Osób Niep.