W pierwsze wtorkowe popołudnie lipca (7.07.2015r.) pojechaliśmy na wycieczkę do nowej siedziby Muzeum Śląskiego, która została otwarta dla zwiedzających zaledwie kilka dni wcześniej - 26 czerwca 2015 roku.

Nie ukrywamy, że wyjątkowość architektoniczna tego obiektu interesowała nas równie mocno, co prezentowane w Muzeum wystawy. Kompleks budynków Muzeum Śląskiego, znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Większość ekspozycji znajduje się w podziemnych salach, a historyczny pejzaż miasta jest wzbogacony jedynie o szklane boksy doświetlające wnętrza. Przeszklone boksy umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym, mimo iż znajdują się one na głębokości ponad 14 metrów poniżej poziomu terenu.

Oczywiście chcieliśmy także obejrzeć wystawy znajdujące się w muzeum. Muzeum jest podzielone na strefy, w których znajdują się wystawy czasowe oraz wystawy stałe. My skupiliśmy się na tych drugich ze względu na nieco ograniczony czas (Muzeum czynne jest do godz. 20.00). Wystawy stałe znajdujące się w Muzeum to:  Galeria sztuki polskiej od 1800 do 1945 roku,  Galeria sztuki polskiej po 1945 roku, Galeria plastyki nieprofesjonalnej, Galeria śląskiej sztuki sakralnej, Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości, Centrum Scenografii Polskiej.

Najwięcej czasu spędziliśmy w miejscu nazwanym „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów.” – i to miejsce wzbudziło nasz największy zachwyt i fascynację.

W wycieczce uczestniczyli zawodnicy drużyny rugby na wózkach „Dragons Küschall” - trzy osoby na wózkach i wolontariusze Stowarzyszenia Aktywne Życie.
Mimo, że Muzeum Śląskie jest dostępne i dostosowane dla osób niepełnosprawnych były miejsca, w których korzystały one z pomocy wolontariuszy,  dzięki którym  do poruszania się pomiędzy kondygnacjami wózkowicze nie musieli korzystać z windy. Pomiędzy  piętrami można poruszać się systemem pochylni – prawidłowo wyprofilowanych, z kilkoma spocznikami na każdym ciągu. Osoby o najmniejszym stopniu sprawności mogą potrzebować tam asekuracji. Także podczas zwiedzania wystawy o Górnym Śląsku przydawała się pomoc – ponieważ nawierzchnia w niektórych miejscach nie była równa, zmieniała strukturę np. na kostkę brukową lub ubitą ziemię, w niektórych przejściach był malutki próg-podjazd.


Po zwiedzeniu budynku Muzeum Śląskiego i prezentowanych w nim wystawy udaliśmy się skorzystać z kolejnej oferowanej atrakcji. Obok budynku Muzeum znajduje się wieża wyciągowa szybu kopalnianego, do której dobudowano panoramiczną windę. To miejsce także jest dostępne i dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowe Muzeum Śląskie jest obiektem w pełni dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zarówno parking podziemny, jak i ten znajdujący się na poziomie wejścia do Muzeum, są pozbawione barier. W budynku są windy, można korzystać też z pochylni. Dostosowane są także toalety.
Warto zauważyć także, że niektóre z obrazów są opisane i przedstawione w wersji dotykowej – dla osób niewidomych.

Muzeum Śląskie w Katowicach ul. Dobrowolskiego 1 - cennik i zasady zwiedzania.

Sklep Bez Barier - akcesoria, części, wózki

Informator - Katowice Bez Barier

Cykl wypraw - Łam bariery - sięgaj dalej

Aktywni „Niezniszczalni”

W mediach...

Drużyna Rugby na Wózkach - DRAGONS

Powiatowa Społeczna Rada d/s Osób Niep.