05.10.2013r. w piękny, słoneczny, jesienny dzień odbyła się wycieczka do gliwickiej Palmiarni Miejskiej. Jest to miejsce popularyzacji wiedzy o florze i faunie z innych stref klimatycznych. Poza piękną i ciekawą ekspozycją roślin, w ogromnych akwariach można podziwiać ciekawe okazy ryb „na wyciągnięcie ręki”.

 


W wycieczce wzięli udział zawodnicy drużyny rugby na wózkach „Dragons Küschall”, wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia Aktywne Życie. Cztery osoby na wózkach, jeden mały uczestnik w wózku dziecięcym i pozostałe osoby pełnosprawne po kupieniu biletów (cennik - nie jest konieczna wcześniejsza rezerwacja) udały się na spacer po tym wyjątkowym miejscu.

Gliwicka Palmiarnia Miejska jest w pełni dostępna dla wózków. Wejście z podjazdem, szerokie drzwi, winda na piętro pozwalają poruszać się swobodnie po całym obiekcie.
Osobom poruszającym się na wózkach potrzebna była jedynie pomoc przy pokonywaniu pomostów, które są bardzo urokliwe, ale też dość strome oraz przy przechodzeniu pomiędzy pawilonami zamykanymi na drzwi, które wymagały czasem przytrzymania. Pomocy tej udzielali nasi nieocenieni wolontariusze. Windę na piętro obsługuje pracownik Palmiarni.

Po zwiedzeniu pawilonów z roślinami dość dużo czasu spędziliśmy w pawilonie akwarystycznym zafascynowani rybami, które pod okiem licznej publiczności zachowywały się bardzo energicznie i aktywnie. W pawilonie panuje półmrok.  Akwaria podzielone są "tematycznie". W największym obejrzeć można okazy fauny i flory z Amazonki. W trzech mniejszych znajdują się okazy z jeziora Tanganika w Afryce, z azjatyckich oraz polskich rzek. To jeden z najnowocześniejszych i drugi co do wielkości, po Gdyni, taki obiekt w Polsce.

Po przyjemnym, relaksującym spacerze, w kawiarni znajdującej się na piętrze Palmiarni przy kawie i ciastkach podzieliliśmy się wrażeniami i planowaliśmy kolejne wspólne wycieczki.

Gliwicka Palmiarnia Miejska jest miejscem, które można zarekomendować osobom niepełnosprawnym, jako dostępne i przyjazne. Zwiedzanie gliwickiej Palmiarni Miejskiej nie jest wyprawą ekstremalną, ponieważ zarówno obiekt, jak i piękny park, w którym się znajdują są dostosowane dla osób poruszających się na wózkach, jest natomiast godnym polecenia sposobem na miłe spędzenie czasu i relaks wśród pięknych widoków i zapachów.

Sklep Bez Barier - akcesoria, części, wózki

Informator - Katowice Bez Barier

Cykl wypraw - Łam bariery - sięgaj dalej

Aktywni „Niezniszczalni”

W mediach...

Drużyna Rugby na Wózkach - DRAGONS

Powiatowa Społeczna Rada d/s Osób Niep.